Spoluvlastník CVC, Mackenzie, kritizuje banky RBS a Lehman Brothers

GP Austrálie (Melbourne)

GP Austrálie (Melbourne) | foto: Honda Racing F1

Spoluzakladatel a spoluvlastník společnosti CVC Capital, Donald Mackenzie, kritizuje banky RBS a Lehman Brothers, protože na základě špatných předpokladů půjčily Formuli 1 2,7 miliardy USD.

Donald Mackenzie, vícepředseda společnosti CVC, ostře kritizoval banku Royal Bank of Scotland (RBS) a řekl, že bylo "extrémně lehkovážné" půjčit F1 asi 2,7 miliardy USD. Dle jeho výpovědi před Nejvyšším londýnským soudem zabývajícím se prodejem Formule 1 společnosti CVC v roce 2006 půjčily RBS a americká banka Lehman Brothers 2,7 miliardy Dolarů na základě odhadu poradenské firmy Ernst & Young. Tuto společnost nazval jako "šměšnou"

Ani CVC ani Mackenzie nejsou v procesu nijak zainteresováni, ten se týká mediální společnosti Constantin Medien. Ta tvrdí, že boss Formule 1, Bernie Ecclestone, a jeho Bambino-Trust s předsedou představenstva banky BayernLB, Gerhardem Gribkowskym a jejich cílem bylo prodat sport za dvě miliardy USD právě CVC. 

V čase prodeje týmy F1 žádaly větší sumu peněz a hrozily konkurenční sérií od roku 2007, tedy od doby, kdy by vypršela Concordská dohoda, která je zavazovala k závodění v F1. Tato hrozba byla odvrácena v květnu 2006, když CVC oznámila, že zdvojnásobila cenu a s týmy podepsala memorandum o porozumění. 

Ačkoliv toto prohlášení nebylo pravomocné, tak CVC a Lehman Brothers souhlasily, že Formuli 1 půjčí 2,7 miliardy USD. V listopadu 2006 byly tyto peníze zapůjčeny a použity k financování dluhů, které tehdy Formule 1 měla. 

"Banky byly upřímně řečeno poměrně lehkomyslné, protože jejich finanční nabídku naší straně podmiňovali podepsáním Concordské dohody, když na to ale došlo, tak v ruce žádnou neměly. I přesto pokračovaly. Banky byly na vrcholu bankovního boomu. Rozhodnutí si pořádně nepřečetly. Nezjistily, že není žádná Concordská dohoda a že peníze půjčují proti něčemu, co je se ukáže, že je úplně plané," říká Donald Mackenzie.

Dle Mackenzieho bylo rozhodnutí o půjčce ze strany bank závislé jen z části na nějakém přiznání. U soudu také zaznělo, že RBS v srpnu 2006 požadovalo "nezávislé odcenění hodnoty" tohoto byznysu. Tři měsíce poté zplnomocnila mateřská společnost Formule 1, Alpha Topco, společnost Ernst & Young, která měla dodat "nezávislý pohled na hodnotu ve vztahu na doporučené refinancování". Výstup této společnosti odhadl hodnotu Formule 1 na 5,9 miliardy USD a to je jádro celého procesu. Společnost Constantin Medien totiž požaduje prokázání toho, že hodnota Formule 1 byla v době, kdy jí CVC koupilo, podhodnocena. 

Mackenzie tehdy tento odhad hodnoty odmítl a řekl, že Formule 1 má hodnotu 3 miliard USD. "Nemyslím si, že by jí v roce 2010 nebo 2011 někdo ohodnotil na 5 miliard USD." 5,9 miliardy USD "byly hodnotou kterou dala jen Ernst & Young", dodal Mackenzie. Dodal také, že Ernst & Young "určitě napsali nějaký dokument, který byl ale vypracován až poté, co ho po nich začali chtít, odpovědi se jim ale dostalo ještě před tím, než ho [dokument] udělali". 

"Myslím si, že ho napsali, protože ho klient požadoval a čísla nechali pracovat pro sebe. Do dokumentu napsali všechny možné směšné domněnky: Že Concordská dohoda bude platit navždy a že příjmy budou navěky stoupat. Riziko celého obchodu tak bylo samozřejmě malé, což si člověk dokáže představit. Špatně tomu rozuměli."

Po jednom ze sporů v roce 2009 týmy hrozily tím, že Formuli 1 opustí. Mackenzie řekl, že to ukázalo, že banky neměly nic, "na co by se mohly spolehnout. Víme, že byly zajištěné, protože s námi chtěly mluvit, ale my jsme byli v té době také zajištění. Tou dobou už bylo pozdě, protože peníze byly převedeny."

Diskuze:

Počet příspěvků: 2 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu