Monako je vždy těžkým oříškem, na to se stačí zeptat kteréhokoliv jezdce, který někdy v ulicích tohoto knížectví jel.

Počet komentářů:  17 komentářů (Poslední 08.08. 22:29) Napište svůj názor
Räikkönen, Kimi

Räikkönen, Kimi | foto: Lotus F1 Team

Často slyšíme, jak jezdci říkají, že bariéry jsou nekompromisní a také je to pravda. Stační jen malá chybička a trefíte bariéru. O to je to těžší pro jezdce, který zde neměl možnost závodit v žádných nižších sériích a který se zde za volant monopostu dostal až v F1.

Kimi do Monaka v roce 2001 přijel přesně v takovéto situaci. Jeho tehdejší týmový kolega, Nick Heidfeld, zde závodil v F3, F3000 a v F1 s Prostem o rok dříve. Trať tak narozdíl od Kimiho, který se jí potřeboval naučit co nejrychleji, znal. Byla jen jediná cesta, jak se cestu klikatými uličkami rychle naučit.

Na svém blogu na to zavzpomínal jeho tehdejší inženýr Sauberu, Jacky Eeckelaert: "Odjel jsem pár kol s Kimim po trati na skútru, abych mu ukázal, kam může a kam nemůže strkat kolo. Ale to bylo v době, kdy byla trať otevřená pro normální provoz a byla tam všude zácpa. Díky tomu bylo nemožné se v klidu podívat na závodní stopu."

Ve čtvrtek však na Kimiho, stejně jako na ostatní, čekaly první volné tréninky. Jacky ho informoval, že grip bude pravděpodobně velmi nízký a měl by se pokusit udržet auto co nejdále od bariér a jet v klidu. "Zlepšování časů na kolo díky rostoucímu pogumování trati je lepší, než čehož byste mohli dosáhnout jakoukoliv změnou nastavení a následnou jízdou," vysvětluje dále Jacky.

Kimi si tak musel hledat ideální stopu velmi opatrně, musel všemu přizpůsobovat tlak v pneumatikách, brzdné body, nastavení motoru a vše ostatní, co týmy ve volném tréninku klasicky dělají. Od té doby došlo k určitým změnám a jezdci dnes pracují na mnohem komplexnějších programech. "Také jsem mu den předtím na skútru řekl, že zatáčka v tunelu se jede na plný plyn," pokračuje Jacky.

Kimi se po své první jízdě vrátil do boxů a reportoval, že "vše je normální". "Pak se mě ale zeptal, jestli jsem si jistý, že zatáčka v tunelu se jezdí na plný plyn. Mojí odpovědí bylo 'ano'." Pokoušet se projet zatáčku, kterou vidíte poprvé, pod plným plynem v asi 850 koňovém monopostu není zrovna nejlehčí, v televizi to vypadá mnohem lehčeji. Inženýři po nastudování některých dat z telemetrie během zastávky Kimiho udělali nějaké změny v tlaku pneumatik a Fin mohl vyjet zpět na trať.

Lidé na boxové zídce byli překvapeni, když viděli, že Kimi onu zatáčku v tunelu projel na plný plyn už ve výjezdovém kole. "To je to, čemu já říkám důvěra ve vašeho závodního inženýra a navíc důvěra ve vaše vlastní schopnosti závodního jezdce. Víc už však dokázat nemohl, protože přišly problémy s brzdami a tím pro něj trénink skončil, protože jejich oprava nějakou chvíli zabrala."

V kvalifikaci se Kimimu podařilo získat 15. místo, když porazil o 0,18s i Nicka Heidfelda, do svého prvního závodu v Monaku tak odstartoval z lepšího místa než jeho zkušenější týmový kolega. Závod však podle plánu neprobíhal. Po 25 kolech Kimi hlásil problémy s motorem, bylo to selhání a Fin tak musel do boxů. Vystoupil z auta a společně s inženýry kontrolovali data. Vadné čidlo hlídající počet otáček motoru si myslelo, že se motor točí až příliš rychle, a tak ho odpojilo. Jen dodejme, že v té době byla dovolena kontrola trakce.

"Řekl jsem Kimimu, že jeho oprava zabere dlouho, ale i tak jsem ho poprosil, aby pak znovu usedl do auta. Vypl jsem kontrolu trakce a pak mohl odjet dalších 40 kol do konce závodu, aby tak mohl získávat zkušenosti pro příští rok. Samozřejmě jsem Kimiho varoval, že bez kontroly trakce je riziko nehody velké, protože mapy zapalování desetiválcových motorů nebyly tak vyhlazené, jako jsou dnes, kdy není kontrola trakce povolena a bez ní byl motor velmi agresivním. Kimi odpověděl 'OK' a vyjel."

Kimi neudělal jedinou chybičku a do cíle závodu dojel na posledním místě. Ale jezdci jako H. H. Frentzen (Jordan), J. P. Montoya (Williams) nebo N. Heidfeld (Sauber) do cíle po nehodách nedojeli. Když se ale podíváme na tabulku nejrychlejších kol závodu, tak jméno Kimi Räikkönen je na šestém místě, když toto kolo zajel v 60. okruhu bez kontroly trakce...

Tip na článek: Kterak Peter Sauber objevil velký talent Kimiho Räikkönena a protlačil jej do F1

Diskuze: Proč byl Kimiho výkon v jeho prvním závodě v Monaku přes poslední místo tak působivý

Počet komentářů: 17, poslední 08.08.2013 22:29 Vložte komentář