V předchozím článku (zde) jsme se zmínili o některých vybraných změnách. Soupis zdaleka není kompletní - to, o čem jsme psali dříve (snížení nosů, o němž nás před 2 měsíci v exkluzivním rozhovoru informoval Sam Michael, zpřísnění testů ohebnosti předních křídel atd.) samozřejmě platí. Dřívější článek doplňujeme o body, které dále rozváděl James Allison.
Snížení nosů
Nosy vozů jsou nyní sníženy na 550 mm nad referenční rovinu (doteď mohly čnít 625 mm nad ní). Záměrem tohoto pravidla je docílit, aby všechny části nosu byly rozhodně pod úrovní bočních stran kokpitů v případě kolmých nárazů zboku.
Panely
Šasi je zkonstruováno z určitých panelů, tzv. "homologovaných panelů," které jsou vyžadovány pro dosaženo jisté úrovně odporu proti vniknutí tak, aby byl jezdec chráněný. Pro jeho lepší ochranu v případě kolmých bočních nárazů byla zvýšena požadovaná výška homologovaného výztužného panelu na 550 mm nad referenční rovinu (tedy do stejné výše, jako je nově definována maximální výška nosu - viz výše).
Otvory a aerodynamika
Došlo k odstranění dvojsmyslnosti v článku 3.8.5: každé rameno zavěšení čnící ze zadní části kapotáže může mít pouze jeden otvor. Otvory pro zavěšení týmům dávaly jisté možnosti v oblasti aerodynamického vývoj - čím více otvorů, tím z pohledu aerodynamiky lépe. Stará pravidla umožňovala vytvoření zvlněného povrchu, kde rameno zavěšení několikrát vystupovalo a vstupovalo do kapotáže, přičemž by legálně narůstal počet otvorů. Nová pravidla to již neumožňují.
Rozložení hmotnosti
Pro rok 2011 bylo s ohledem na vstup dodavatele pneumatik dohodnuto určité rozložení hmotnosti (45,5 - 46,7 % hmotnosti vpředu, 53,3 - 54,5 % vzadu; vůz tedy vpředu nesměl během kvalifikace vážit méně než 291 kg a vzadu méně než 342 kg) na jeden rok. Protože se to osvědčilo, byla platnost pravidla prodloužena až do roku 2013.
Zadní zavěšení Renault R31 (foto: Christophe Malbranque)
Lanka
Pro rok 2011 muselo být každé kolo z bezpečnostních důvodů přichyceno k šasi dvěma lanky - do té doby stačilo jedno. Pro zajištění skutečné redundance v případě selhání bylo nyní stanoveno, že tato lanka musí mít vlastní body uchycení. Původní znění článku 10.3.6 bylo poněkud neohrabané a mělo nežádoucí efekt. Kvůli tomu byl článek přeformulován, aby bylo dosaženo požadované redundance rozumným způsobem.
Kamery FOM
V posledních sezónách byly kamerky FOM na nosech využívány pro zvyšování výkonnosti spíše než pro efektivní získávání televizních záběrů. Proto byl zaveden nový článek (20.3.4), který definuje minimální standard pro výhledové pole kterékoliv kamery upevněno k nosu. Podobná drobná změna se také týká umístění kamer v ochranném oblouku nad hlavou pilota, aby nedocházelo k obětování čistého obrazu na oltář přítlaku.