Video: FIA testuje uzavřené kokpity, zvažuje jejich nasazení do F1

Red Bull

Red Bull | foto: Red Bull Racing

Formule 1 za posledních několik let udělala v oblasti bezpečnosti velké změny k lepšímu. Jezdci bez zranění přestávají hrůzostrašné nehody. Je dobře, že Mezinárodní automobilová federace neusíná na vavřínech a snaží se o další zlepšení.

Loni ve Valencii prožil hororovou nehodu ve Valencii letící Mark Webber. Letos všem zatrnulo v Monaku, kdy Sergio Pérez bočně narazil do bariéry. Vše se naštěstí obešlo bez vážnějších následků. Zdrojem starostí v F1 zůstávají při nárazech ulétávající kola a trosky, které mohou snadno zranit piloty v otevřených kokpitech.

Již delší dobu se přemýšlí o vylepšení ochrany kokpitů, popř. jejich celého uzavření (psali jsme například loni zde). Riziko při nárazech různých úlomků (viz Massa v Hungaroringu před dvěma lety, kdy ho trefila pružina) by se tím podstatně snížilo.

Obavy však panují ze zaklínění pilota při požáru a nebezpečí uhoření. Takto nebezpečné požáry jsme ale v F1 již dlouho neviděli - částečně i díky tomu, že každý vůz musí být uvnitř vybaven samočinným hasicím přístrojem. Naopak nebezpečné situace a zranění kvůli odlétajícím kolům a dalším součástkám ano.

FIA Institute pracuje na několika projektech, které mají dále snížit rizika zranění troskami při závodech otevřených formulí. Jeden z posledních se zabývá testováním účinku ochrany pomocí krytů, kterými jsou chráněny kabiny tryskových letadel, a jejich možným využitím v motosportu.


Video: FIA testuje uzavřené kokpity - takový náraz by byl
dnes pro piloty smrtelný

V tomto testu stroj vystřeluje kolo Formule 1 společně s pneumatikou nejdříve do polykarbonátového čelního skla, potom do krytu kabiny tryskového letadla, a to v rychlosti 225 km/hod (průměrné zrychlení 100 G za desetinu sekundy).

Výbuch vysoce stlačeného (84,38 kg/cm2) dusíku umožňuje pístu dosáhnout této rychlost na pouhých 2 m. Pneumatika je nejdříve vystřelena na 30 mm silný třívrstvý polykarbonátový kryt, poté na kryt pilotní kabiny tryskáče.

Píst, na kterém je uchycena pneumatika, je vystřelen stlačeným dusíkem a odděluje se od ní zlomek vteřiny před nárazem. První tvrzené sklo se při nárazu tříští, ale dokáže kolo s pneumatikou od kokpitu odklonit.

rb
Monopost Red Bullu s krytým kokpitem, jak si jej představuje Autosport

Kryt stíhačky, který je vyroben ze speciálního leteckého polykarbonátu se prohýbá a odráží kolo bez přetrvávající deformace. Dokládá to jeho elastickou pevnost a prokazuje se být při nárazu kola velmi efektivním.

Exaktní výsledky pokusů byly zaznamenávány šesti akcelerometry a nyní jsou prezentovány Technické pracovní skupině Formule 1.

Diskuze:

Počet příspěvků: 9 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu