Na tuto otázku neexistuje jasná odpověď, bývalí zaměstnanci jako konstruktér Mike Gascoyne a pilot Ralf Schumacher naznačili, že kamenem úrazu je odlišná mentalita a způsob práce. Gascoyne kritizoval především kolektivní rozhodování, jež stálo příliš mnoho času.
Letos v létě nastoupil do čela stáje Tadashi Yamashina, který pracoval pro automobilku dlouhé roky v USA a specializoval se v posledních letech na teorie druhotného využívání energie, jež by mělo být brzy povoleno i v F1.
U Toyoty není funkce technického ředitele, za šasi odpovídá Pascal Vasselon, za motory Luca Marmorini. Koordinaci mezi sídlem stáje v Kolíně a japonským centrem ve Fuji zabezpečuje Noritoshi Arai.
„Vasselon a Marmorini jsou u nás špičkou konstrukční přípravy. Při závodech ale musíme dělat rychlá rozhodnutí a odpovědný je Vasselon, který však kupříkladu závodní strategii konzultuje předem s dalšími lidmi. Nikdy však nezasahuje do jeho kompetencí vedení automobilky. O fungování týmu rozhodují lidé z Kolína a já jsem v konečném důsledku tím, kdo nese odpovědnost,“ vysvětlil způsob fungování týmu Yamashina a odmítl tvrzení o tom, že je kolektivní rozhodování základní příčinou potíží.
Letošní sezona byla pro stáj kritická. Šéf týmu přiznal, že několik chyb udělali piloti, ale jedním dechem dodal, že před jejich kritikou si musí i tým zamést před vlastním prahem, neboť monopost TF107 nebyl právě konkurenceschopný.
„V úvodu sezony jsme nedokázali auto vyladit Ralfovi a potom zase nesedělo Jarno Trullimu. Osobně jsem však dostal důvěru vedení automobilky na dva roky, takže budeme dál tvrdě pracovat a bojovat na dráze, abychom se výrazně zlepšili už příští rok,“ dodal Yamashina.