Niekoľko zaujímavých čísiel z histórie Veľkej ceny Monaka

Počet komentářů:  5 komentářů (Poslední 25.05. 00:08) Napište svůj názor
Trulli, Jarno

Trulli, Jarno | foto: Jarno Trulli

Veľká cena Monaka je hneď po Monze druhou najnavštevovanejšou vo Formuli 1. V tomto roku bude hostiť 60. veľkú cenu Formule 1.

Automobilové pretekanie v uliciach Monaka sa začalo v roku 1929, v roku 1950 sa tam uskutočnili v poradí druhé preteky úvodného ročníku F1, ktoré vyhral Juan Manuel Fangio na Alfa Romeo. Po štvorročnej prestávke sa Formula 1 do Monaka vrátila v roku 1955, odvtedy je stále v kalendári šampionátu.

Usporiadanie automobilových pretekov v meste znamená dopraviť do ulíc veľké množstvo zariadení a techniky, napr. 33 kilometrov bezpečnostných bariér, 20 tisíc štvorcových metrov drôteného plotu, 3600 pneumatík do pneumatikových bariér, 1100 ton montovaných tribún pre divákov. Na trati bude počas víkendu 650 traťových maršálov.

Rekord v počte víťazstiev v Monaku drží Ayrton Senna, tešil sa 6-krát, vrátane piatich po sebe idúcich víťazstiev v rokoch 1989 až 1993. Siedme mu ušlo v roku 1988, keď havaroval v pretekoch na aktuálnom prvom mieste.

Pred Sennom mal prezývku Mr. Monaco Graham Hill vďaka jeho 5 víťazstvám v šesťdesiatych rokoch. Päťkrát vyhral v Monaku aj Michael Schumacher, pričom drží aj rekord v počte kôl na prvom mieste vo Veľkej cene Monaka – 435.

Zo súčasných jazdcov F1 vyhrali v Monaku šiesti: Sebastian Vettel, Jenson Button a Lewis Hamilton a Kimi Räikkönen jedenkrát, Fernando Alonso a Mark Webber dvakrát. V historickej tabuľke pilotov F1 v počte bodov získaných v Monaku je na prvom mieste Mark Webber aj vďaka zmene systému bodovania.

Fernando Alonso získal zo súčasných pilotov F1 najviac umiestnení na pódiu v Monaku – 4, stále je to však o štyri menej, ako Senna. Ak by Alonso v nedeľu vyhral, stal by sa prvým jazdcom, ktorému sa to v Monaku podarilo v troch rôznych tímoch.

Rubens Barichello bol na pódiu v Monaku síce päťkrát, no ani raz nevyhral. Jim Clark získal v Monaku štyrikrát pole position, no ani raz nevyhral.

Najviac víťazstiev v Monaku získal McLaren – 15, Ferrari zase najviac pódií – 48.

Juan Manuel Fangio, Maurice Trintignant, Jack Brabham, Denny Hulme, Patrick Depailler a Riccardo Patrese – všetci získali svoje prvé víťazstvo vo Formuli 1 v Monaku. Jean-Pierre Beltoise, Olivier Panis a Jarno Trulli vyhrali počas svojej kariéry vo Formuli 1 len raz – v Monaku.

monako
(foto: Lotus F1 Team)

V Monaku v roku 1960 dosiahol svoje prvé víťazstvo Lotus. Nebolo to továrenské auto Lotusu, ale súkromné (Lotus 18), ktoré pilotoval Stirling Moss.

Osem jazdcov získalo svoju prvú pole position práve v Monte Carle: Juan Manuel Fangio, Tony Brooks, Jim Clark, Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, John Watson, Didier Pironi a Jarno Trulli.

Bruce McLaren v roku 1970 absolvoval v Monaku svoju jubilejnú stú veľkú cenu. Rovnako stú veľkú cenu tam odjazdili aj Rene Arnoux, Rubens Barichello a Johnny Herbert. Na tom istom okruhu oslavovali svoju 150. veľkú cenu Graham Hilla a Johnny Herbert.

Giancarlo Fisichella a David Coulthard sú dvomi z trinástich pilotov F1 s viac ako 200 veľkými cenami na svojom konte. Obidvaja túto métu dosiahli práve v Monaku.

V roku 2007 dosiahol McLaren s pomocou Alonsa svoje 150. víťazstvo vo Formuli 1.

Dvaja jazdci reprezentovali v minulosti Monako vo Formuli 1: Olivier Beretta a Louis Chiron.

Valtteri Bottas je jediným súčasným nováčikom, ktorý v Monaku doteraz nesúťažil v žiadnej motoristickej kategórii.

Ak niektorý z pilotov McLarenu alebo Ferrari skončia nedeľňajšie preteky na bodovanom mieste, pre McLaren by to boli 64. a pre Ferrari 54. preteky s bodmi za sebou bez prerušenia.

Ak by bodoval tento týždeň Kimi Räikkönen, bolo by to 23. raz za sebou bez prerušenia. To by mu dávalo šancu vyrovnať rekord Michaela Schumachera – 24 bodovaných umiestnení za sebou.