1953 Belgie: Maserati nabírá rychlost

iM3, 18. října 2006, 08:00 Google+

Čtrnáct dní po Grand Prix Nizozemí se mistrovství světa formule 1 přesunulo do nedaleké Belgie na silniční okruh Spa-Francorchamps.

4. GP Belgie
Circuit of Spa-Francorchamps
21.června 1953

Do kokpitu vozu Maserati usedl domácí jezdec Johnny Claes a doplnil tak stálice Fangia s Gonzalesem. Jejich dalším týmovým kolegou byl Onofre Marimon z Argentiny. Starý pan Marimon svěřil svého syna do rukou Juana Manuela Fangia, aby společně odcestovali do Evropy. Marimon jako nováček, Fangio jako mistr světa z roku 1951. Ferrari přijelo s nezměněnou sestavou. Nejrychlejším mužem tréninku byl tentokrát Fangio, vedle něj stál Ascari, Gonzales a Farina.

Nejlépe odstartovala dvojce Gonzales a Fangio, za nimi byli v závěsu Ascari s Farinou. Jenže o chvíli později se pro Maserati začal výborně rozjetý závod hroutit. V 11. kole se Gonzalesovi zlomil plynový pedál a v úseku Stavelot byl nucen zastavit. O dvě kola později trpěl problémy Fangio. Jeho motor přestal podávat maximální výkon a i jemu nebylo souzeno vidět cílový praporek. Bylo to již třetí Fangiovo odstoupení v řadě.

Z toho těžil Ascari, který získal vedení před Hawthornem a Marimonem. Jenže i třetí Argentinec na voze Maserati neměl na růžích ustláno. Stejně jako u Fangia se projevily problémy s motorem, čehož využil Villoresi a Marimona předjel. Hawthorn byl zužován únikem paliva a skvěle rozjetý závod dokončil na šestém, nebodovaném místě.

Fangio převzal Claesův vůz, nasadil pekelné tempo a postupně se posunoval vpřed. Než přišla jeho havárie, byl v posledním kole na druhém místě před Villoresim. V rychlém úseku belgické tratě mu selhalo řízení a Fangio vyjel z trati. Díky tomuto odstoupení postoupil na třetí místo jeho chráněnec, Onofre Marimon a jako jediný zachraňoval čest značky Maserati.