1953 USA: Americký kolotoč

iM3, 11. října 2006, 08:00 Google+

Jako obvykle byl slavný závod na 500 mil Indianapolis započítáván do mistrovství světa, jenže žádný z jezdců formule 1 nenašel tu odvahu zúčastnit se tohoto vražedného podniku.

2. Indianapolis 500
Indianapolis
30. května 1953

Jedinou výjimku tvořil v roce 1952 Alberto Ascari na ferrari, ale na staré cihelně nedosáhl žádného úspěchu. Kvalifikaci vyhrál Bill Vukovich, který málem triumfoval v minulém ročníku, před Fredem Agabashianem a Jackem McGrathem. Druhou řadu okupovala čtveřice Miguel Ayulo, Andy Linden, Tony Bettenhausen a Jim Hoyt.

Po zajetí pace caru se vedení ujal Vukovich a neohroženě si po celý závod kontroloval vedení. Podnik byl poznamenán velkým vedrem, což zapříčinilo i časté střídání jezdců na jednom voze. Bill Vukovich získal vítězství časem 3 hodiny a 57 minut.

30. květen byl každoročním svátkem automobilového sportu. Závod Indy 500 je vedle Super Bowlu amerického fotbalu nejsledovanější sportovní událostí USA. Lidé, kteří téměř celý rok jen po očku sledovali dění v závodech, míří v květnu do státu Indianapolis. Tento podnik není jen o závodu, doprovází jej mnoho sportovních a zábavných událostí. Konávají se golfové turnaje, boxerské utkání nebo volba nejkrásnější dívky Indianapolis.

Každým rokem táboří dav fanoušků před pokladnami, aby si zajistili co nejlepší výhled na trať. V noci před závodem panuje před areálem pouťová nálada. Tisíce lidí proudí kolem stánků s občerstvením, jídlem a suvenýry. Brány Indianapolis se otevírají již v pět hodin ráno za zvuku dělových salv. V tom okamžiku vstupuje do areálu ohromný dav lidí. Kolem desáté hodiny dopoledne bývají tribuny již plně obsazeny. Následuje doprovodný program a pak samotný závod, který se stává nejsledovanějším, skoro čtyřhodinovým kolotočem závodních vozů.