1952 Belgie: Luigi Fagioli umírá

iM3, 3. září 2006, 12:00 Google+

Třetí závod, konaný měsíc po úvodním podniku ve Švýcarsku, byl svědkem prvního úspěchu Alberta Ascariho v rámci mistrovství světa 1952.

3. GP Belgie
Spa-Francorchamps
22. června 1952

Během dlouhého měsíce sbírala stáj Ferrari různá vítězství po celé Evropě. Z osmi nemistrovských závodů si odnesla pět vítězství.

Špatná zpráva rozesmutnila ve Spa celé startovní pole. Trénink sportovních vozů v Monte Carlu byl provázen strašlivou nehodou Luigiho Fagioliho. Při výjezdu z tunelu ztratil kontrolu nad svou Lancii Aurelia B20 a předkem vozu narazil do skály. Těžce zraněný Fagioli byl převezen do nemocnice a čtyři dny po závodě v Belgii ve svých 54 letech zemřel. Příčina havárie vítěze Grand Prix Monte Carla 1935 nebyla nikdy zcela objasněna.

Stáj Maserati ještě neměla připravené nové vozy a belgického závodu se nezúčastnila. To znamenalo další výhodné postavení pro ferrari. Ostatní vozy jako hwm, gordini, cooper-bristol, era, aston-butterworth, frazer-nash nebo veritas nemohly být pro automobilku z Maranella žádnou konkurencí.

Konec kvalifikace přinesl první místo na startu Ascarimu před týmovými kolegy Farinou a Taruffim. Druhou řadu sdílel Jean Behra a Robert Manzon na gordini. Kromě Stirlinga Mosse a Petera Collinse, kteří se objevili již na úvodním podniku sezóny ve Švýcarsku, si svůj formulový debut odbyla i další budoucí anglická hvězda F1 – Mike Hawthorn. Do závodu odstartoval ze šesté pozice a čtvrtým místem v cíli dokázal své jezdecké umění.

V neděli se zatáhla mračna nad okruhem a spustil se déšť. Taruffi předvedl pomalý rozjezd a k všeobecnému překvapení kroužil na čele Jean Behra. Francouz využil všechen svůj závodnický um, aby překonal Farinu a Ascariho. Bohužel, Jean Behra nezmohl nic nad výkonnými vozy Ferrari 500 a na superrychlém okruhu, kde je nejdůležitější právě výkon motoru, neustál nátlak a při druhém průjezdu kolem depa klesl na třetí místo za Ascariho a Farinu. I Moss na voze ERA předváděl úžasnou jízdu než musel v polovině prvního kola odstoupit. Taruffi bojoval po špatném startu jako lev a ve 13. kole si lehce poradil se stále třetím Behrou. Jenže Taruffi dostal v úseku Malmedy smyk a Behra neměl kam uhnout, oba se srazili. Taruffi i Behra vystoupili z vozů nezraněni, ale také neschopni pokračovat. Ve stejném kole předjel Manzon Hawthorna a získal třetí místo. Hawthorn ke konci závodu začal ztrácet palivo, ale díky velkému náskoku před Paulem Frerem si čtvrté místo udržel a získal své vůbec první body do šampionátu formule 1. Z vítězství se radoval Ital Ascari, druhý dojel s dvouminutovou ztrátou mistr světa z roku 1950, Giuseppe Farina.