Grand Prix Singapuru je ohrožena. Co může zapříčinit její odvolání?

Světelnou show by mohl ohrozit smogový polštář

Světelnou show by mohl ohrozit smogový polštář | foto: McLaren

Není to ani nespokojenost pilotů, ani stávka traťových maršálů, ani vyhrocená politická situace. Pořadatele sužují krajně nevhodné povětrnostní podmínky, které by právě v případě specifického pojetí singapurské Grand Prix mohly hrát důležitou roli.

Nad Singapurem se v posledním týdnu objevily husté smogové mraky. Příčinou je řízené vypalování lesních porostů, za nějž jsou zodpovědní zemědělci na sousední Sumatře. Jak sdělila agentuře Reuters singapurská Národní agentura pro životní prostředí, došlo ke značnému zhoršení kvality ovzduší v důsledku větrů vanoucích právě od Sumatry. Pollutant Standards Index (PSI), tedy měřítko znečištění ovzduší, indikuje kvalitu nad Singapurem jako střední až nízkou úroveň v oblasti "nezdravé" kvality.

Zatím však nikdo nechce připustit, že by mělo dojít ke zrušení závodu pod umělým osvětlením v ulicích Singapuru. Pravdou ale také zůstává, že řada místních sportovních akcí byla právě kvůli obavám ze zvýšené hladiny smogu odvolána. Organizátory Grand Prix nejvíc děsí představa, že by v případě nárůstu smogu došlo ke kritickému zhoršení viditelnosti. Prachové částice totiž přímý svit reflektorů může podstatně zvýraznit. 

"Nebezpeční smogového závoje je jedním z eventuálních bodů krizového scénáře zdejší Grand Prix 2015," připustil mluvčí pořadatelů. "Pokud by smog způsobil snížení viditelnosti, ohrozil zdraví veřejnosti nebo vyvolal provozní problémy, budou promotéři závodu v úzkém kontaktu s příslušnými orgány, než bude přijato ohledně nastálého stavu jednotné rozhodnutí."

Příliš příznivá není ani předpověď počasí, na konec týdne jsou předpovídány bouřky s deštěm. Pokud by se prognóza meteorologů naplnila, do jisté míry by to však vyřešilo smogový problém. Zatím se však deštivá predikce týká jen pátečních tréninků, sobota by měla být až na bezvýznamné přeháňky suchá, podobný odhad počasí platí i pro neděli.

Že i kvalita vzduchu může zkomplikovat hladký běh závodního víkendu známe z Grand Prix Číny před dvěma lety - tehdy musel být začátek jednoho tréninku posunut o 20 minut, protože špatná viditelnost nedovolila bezpečný let lékařského vrtulníku při případném zásahu na trati. Singapur navzdory lokalitě, v níž se nachází, zatím po dobu svého působení v F1 nikdy nezažil "mokrý" závod.

Diskuze:

Počet příspěvků: 3 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy

Zavřít reklamu